AQUA JOURNAL: Jak na… TERRA BASE #03

Přeložili jsme a přinášíme vám ty nejlepší články z webu AQUA JOURNAL.

Jak na… TERRA BASE #03

Skvělé pomůcky pro údržbu Terra Base

Série Jak na… TERRA BASE vám pomůže porozumět konceptu TERRA BASE, seznámí vás se souvisejícími produkty a v neposlední řadě přinese tipy jak ji založit, osázet a udržovat. První díl najdete zde.

Tentokrát vám představíme pár šikovných předmětů, se kterými bude údržba Terra Base radost.

 

 

Chcete-li Terra Base udržet krásnou, je třeba se jí pravidelně věnovat. Se speciálními nástroji bude její údržba mnohem snadnější a zábavnější.

 

DOOA Aqua Scissors

DOOA Aqua Scissors S: délka 170 mm

DOOA Aqua Scissors M: délka 230 mm

Perfektní nůžky k ostříhání přerostlého mechu a zvadlých starých listů. Není nezbytné stříhat všechny listy, už vůbec ne ty krásné, ale časné stříhání straších a poškozených listů podporuje růst nových. Nezapomeňte nůžky po použití pečlivě osušit a uskladnit.

 

DOOA Aqua Pincette

DOOA Aqua Pincette S: délka 175 mm

DOOA Aqua Pincette M: délka 255 mm

DOOA Aqua Pincette L: délka 300 mm

Pinzeta je nedílnou součástí výbavy. Už v rané fázi přípravy se hodí pro přemístění mechu z podložky Wabi-Kusa Mat na povrch Terra Base. DOOA Aqua Pincette se vyznačují dokonalým zpracováním a ideální pružností pinzet se zdrsnělými špičkami. Umožňují přesně a pevně uchopit rostlinu a přenést ji na určené místo. Zároveň s nimi budete k rostlinám šetrnější, protože z rukou sálá teplo, které rostliny poškozuje.

DOOA Wabi-Kusa Mist

DOOA Wabi-Kusa Mist
200 ml

DOOA Wabi-Kusa Mist je tekuté hnojivo obsahující nezbytné živiny. Postřik dopřejte rostlinám každý den. V lahvičce je připravena ideální koncentrace živin a je možné ji rovnou použít. Nedostatek živin bývá nejčastější příčinou chorob. Ve chvíli, kdy jsou příznaky viditelné, choroby už bývají v pokročilém stádiu a není snadné se jich zbavit. Prevence je tudíž, stejně jako u lidí, nejlepší cestou ke zdravým rostlinám.

DOOA Magnet Light G

DOOA Magnet Light G
Rozměry: Ø 9 mm, výška 19 mm

Jedná se o světlo určené pro pěstování rostlin, které umocňuje zelené tóny. Při pěstování rostlin ve vnitřních prostorách je osvětlení absolutně nezbytné. Intenzitu světla lze nastavit v šesti úrovních, což velmi oceníte při osazování plaudárií rostlinami s různými nároky na světelné podmínky. Další výhodou je zabudovaná paměť a podpora časovače. Při umístění světla přímo na krycí sklo akvária DOOA Neo Glass Air, použijte protiskluzové silikony, které jsou obsahem balení.

 

DOOA Magnet Light Stand 20H

DOOA Magnet Light Stand 20H:21× 22 × 41 cm (d x š x v)
※ Nerezová ocel

Představujeme vám stojánek pro světlo DOOA Magnet Light G pro akvárium DOOA Neo Glass Air 20 x 20 x 30 cm (kompatibilní s velikostí Terra Base S) a DOOA Neo Glass Air 20 x 20 x 35 cm (kompatibilní s velikostí Terra Base M). Vhodná velikost stojánku pro Terra Base S a M je 20H. DOOA Magnet Light G s minimalistickým stojánkem dokáže vyzdvihnout jedinečnost Terra Base a začlení ji do interiéru jako stylový designový prvek. Stojánek je navržen tak, aby zakryl kabeláž světla Magnet Light G.

Ukázka DOOA Magnet Light Stand 20H.

DOOA Paluda Light 30/60

DOOA Paluda Light 30

DOOA Paluda Light 60

Pokud jste umístili Terra Base do DOOA Neo Glass Air 30x30x45 or DOOA Neo Glass Paluda, doporučujeme jako osvětlení použít Paluda Light 30/60. Tato řada obsahuje 2 velikosti o šířkách 30 cm a 60 cm. Rozhodněte se pro tu velikost, která je vodná pro vaše akvárium. Paluda Light od DOOA je RGB LED osvětlení, které je speciálně navržené pro pěstování rostlin tropického mlžného lesa. 

Diagram RGB spektra DOOA Paluda Light

DOOA nabízí množství produktů, které vás zaujmou.

TERRA BASE TÝDNE

Produkt
DOOA Terra Base S
DOOA Neo Glass Air 20x20x30

Rostliny
Lepanthes mariposa
Lepanthes telipogoniflora
Scaphosepalum ovulare
Vesicularia montagnei

Některé orchideje potřebují k tomu, aby mohly vytvořit květy, sucho. Jenže pokud pěstujeme orchideje zároveň s mechy, je nutné udržovat vysokou hladinu vlhkosti. V naší Terra Base jsme použili mech Vesicularia montagnei, a tak jsme neměli jinou možnost, než udržovat prostředí vlhké. Při výběru orchidejí si zvolte ty, které dokážou vytvořit pupeny i ve vlhkém prostředí. Květy jsou přeci jen jsou hlavní doménou orchidejí.

Použili jsme 3 druhy jihoamerických epifytických orchidejí, které vyžadují vysokou vlhkost. Kořeny jsme udržovali vlhké, a chránili je proti poškození pomocí rašeliníku Sphagnum moss, který jsme vtiskli mezi jejich kořeny.

Prostředí je nutné udržovat takové, aby bylo ideální přímo pro vybranou kombinaci rostlin. Při vymýšlení kompozice Terra Base je velkým přínosem znalost přirozeného prostředí rostlin a jejich fyziologie.

Naše 3 orchideje se s prostředím Terra Base výborně sžily a vedle mechu Vesicularia montagnei výborně prosperovaly.

Lepanthes mariposa měla květy schované pod listy. Zjistili jsme, že je pro tuto orchidej jednoduché vytvářet pupeny. Při pohledu zespodu jsme si totiž všimli, že pupeny měly úplně všechny listy. Byly malé, ale nádherné. Stejně tak i listy orchideje.

Květy Lepanthes telipogoniflora, které mají tvar parabolické antény, byly naprostou senzací. Stojí za to vidět i jen jediný květ této orchideje. Tato orchidej pochází z nížin a oproti ostatním druhům Lepanthes je daleko snazší ji pěstovat.

Scaphosepalum ovulare je druh Scaphosepalum s osobitými květy. Kouzlo této orchideje tkví v jejich tvaru a barvě. Přestože se může zdát, že pupeny nejsou plně vyvinuté, je tomu právě naopak.

V příští části vás provedeme přípravou Terra Base krok za krokem.

 

Z anglického originálu "HOW TO ENJOY TERRA BASE ‘Handy Items for Terra Base Maintenance’" vydaného 29. 1. 2021 přeložil Aquascape v roce 2022.

Odkaz: Aqua Journal [HOW TO ENJOY TERRA BASE ‘Handy Items for Terra Base Maintenance’]
Překlad: Aquascape

 

Další části série Jak na… TERRA BASE:

 


Více článků najdete na našem BLOGU.