AQUA JOURNAL: Jak na… TERRA BASE #05

Přeložili jsme a přinášíme vám ty nejlepší články z webu AQUA JOURNAL.

Jak na… TERRA BASE #05

Údržba Terra Base

Série Jak na… TERRA BASE vám pomůže porozumět konceptu TERRA BASE, seznámí vás se souvisejícími produkty a v neposlední řadě přinese tipy, jak ji založit, osázet a udržovat. První díl najdete zde.

V tomto dílu se s vámi chceme podělit o pár tipů, jak efektivně udržovat Terra Base.

 

V Terra Base můžete den po dni pozorovat rostliny a jejich proměnu. Každým nový list, který rostlina nasadí, přinese radost z dobře fungujícího ekosystému. Detaily, kterých si v přírodě jen tak nevšimnete, budete moci díky DOOA Neo Glass Air nerušeně obdivovat.

Esenciální body pro správnou údržbu Terra Base:

  • Každodenní pozorování
  • Častá údržba

Načasování osvětlení

Pravidelnou údržbou zajistíte zdravý růst rostlin.

Osvětlení zapínejte každý den ve stanovený čas. Ovládat osvětlení můžete i ručně, přesto doporučujeme automatický časovač, díky kterému světlo nezapomenete zapnout ani vypnout. DOOA Magnet Light G je upraveno tak, aby k němu bylo možné zapojit běžně dostupný časovač.

Regulace vlhkosti

Vlhkost lze v DOOA Neo Glass Air snadno regulovat pootevíráním nebo naopak přivíráním krycího skla DOOA Neo Glass Cover.

Jakmile je vlhkost uvnitř nedostatečná, mech začne usychat. Pokud si všimnete zasychajících konců stélek, přivřete krycí sklo tak, aby vznikla pouze malá mezera a vlhkost neunikala.

Wabi-Kusa Mat je prodávána v balení, ve kterém je zajištěna vysoká vlhkost. Každá změna prostředí je pro rostliny náročná, proto se nejspíš v prvotní fázi setkáte s jejich zasycháním. Pečlivě pozorujte rostliny především do té doby, než začnou tvořit nové listy. Buďte obzvláště obezřetní u mechu na horním okraji Terra Base.

Pokud se naopak na mechu začne tvořit plíseň, je to známkou špatné cirkulace vzduchu v akváriu. V tomto případě je krycí sklo příliš přivřené.

Jednorázově smyjte plíseň z mechu a tentokrát pootevřete krycí sklo o trochu více.

 

Wabi-Kusa Mist

Živiny dodávejte pomocí hnojiva DOOA Wabi-Kusa Mist. Doporučujeme je doplňovat každý den. Hnojivo naneste na celou plochu Terra Base,na každých 10 cm2  stiskněte 5 krát. Díky obsahu i máty a esenciálních olejů, má navíc repelentní účinky.

Odstraňování uschlých listů a odkvetlých květů

Ve vlhkém prostředí je vysoká pravděpodobnost, že se setkáte s plísníProto pravidelně preventivně odstraňujte staré, uschlé a poškozené listy a odkvetlé květy nůžkami nebo pinzetou.

 

Jak se starat o mechy

Nejkrásnější pohled je na Terra Base hustě porostlou mechem. Pokud je však mech příliš hustý, nedostane se světlo do spodní části mechu a bude odspodu zasychat. Po pravidelném zastřižení pak mech nebude schopný vytvářet nové stélky. Hned jak mech začne příliš houstnout, často jej prostřihávejte.

 

Výměna vody

Voda postupně prosakuje zevnitř Terra Base na její vnější povrch. Trvá to zhruba týden, a přirozeně se začne přebytečná voda kumulovat na dně DOOA Neo Glass Air. V tu chvíli je nutné vodu odsát.

Před samotným napuštěním čerstvé vody do jádra Terra Base, doporučujeme nechat vodu chvíli přetékat přes okraje po vnějším povrchu Terra Base. Čerstvá voda má na rostliny revitalizační účinky a dokáže smýt usazený kal. Kdybyste vodu nechali přetékat v akváriu, budete muset přebytečnou vodu znovu odsát. Vhodnější postup tedy je, tento proces provést ve dřezu, teprve poté umístit Terra Base zpět do akvária a naplnit vodou.

To je vše co se týče údržby.

Již na začátku článku jsme zmiňovali nejpodstatnější body: každodenní pozorování a častou údržbu. Rostliny vás následně odmění zdravými listy a krásnými květy.

Prostřednictvím Terra Base objevíte nové krásy a kouzla přírody.

TERRA BASE TÝDNE

Produkt
Terra Base M

Rostliny
Anubias barteri var. nana golden
Anubias barteri var. nana
Coelogyne fimbriata
Dinema polybulbon
Vesicularia montagnei

Pro Terra Base týdne jsme zvolili kompozici rostlin, které jsme dříve vyhodnotili jako nenáročné.

Coelogyne fimbriata a Dinema polybulbon ze série ADA Jungle Plants jsou považovány za snadno kvetoucí a odolné rostliny. Coelogyne fimbriata rozkvetla na podzim, hned vzápětí, na začátku roku, začala kvést i Dinema polybulbon. Tyto dva druhy kvetly celý jeden měsíc.

Přitažlivost těchto orchidejí nicméně tkví především v jejich osobitých bulvách, ze kterých květy vyrůstají. Zdravé bulvy Coelogyne fimbriata poznáte podle svěžího líbivého vzhledu.

 

V nedostatečně vlhkém prostředí začnou bulvy zasychat a vytvoří se na nich nevzhledné vrásky. Terra Base však byla vytvořena tak, aby udržovala vlhkost a zadržovala živiny, které rostliny mohou průběžně využívat. Pravděpodobně díky tomu orchideje změnu prostředí dokážou zvládnout. Dostatek světla může pomoci orchidejím při vytváření bulv. Z tohoto pohledu je nejpříznivějším místem pro pěstování orchidejí vrchní část Terra Base.

Za špatných světelných podmínek rostliny nedokážou dostatečně využívat živiny a jejich kořeny skomírají. Podívejte se zblízka na konce kořenů. Pokud je světla dostatek, kořeny směle rostou. Obecně platí, že pokud mají kořeny plochu, ke které se uchytí, snadno se na ní rozrostou. Pamatujte, že ve chvíli, kdy kořeny odtrhnete od místa, kde se uchytily, už nebudou schopny znovu zakořenit.

Anubiasy ve střední části se snadno přizpůsobily a rychle zakořenily.

Pokračování příště…

 

Z anglického originálu "HOW TO ENJOY TERRA BASE ‘Maintenance of Terra Base’" vydaného 12. 2. 2021 přeložil Aquascape v roce 2022.

Odkaz: Aqua Journal [HOW TO ENJOY TERRA BASE ‘Maintenance of Terra Base’]
Překlad: Aquascape

 

Další části série Jak na… TERRA BASE:

 

Více článků najdete na našem BLOGU.