AQUA JOURNAL: Jak na Terra Base… #09

Přeložili jsme a přinášíme vám ty nejlepší články z webu AQUA JOURNAL.

Jak na… TERRA BASE #09

Příklady Terra Base vol.2

Série Jak na… TERRA BASE vám pomohla porozumět konceptu TERRA BASE, seznámila vás se souvisejícími produkty a v neposlední řadě přinesla tipy, jak ji založit, osázet a udržovat. První díl najdete zde.

Podívejte se na další ukázky různých přístupů k Terra Base.
Know-how hledejte v předchozích článcích (odkazy jsou na konci tohoto článku).

 

Jak vzácná Drynárie zakořenila na Terra Base

Drynárie rozšířila své působiště na stromy díky systému zadržování vody pomocí speciálních listů. Listy akumulující vodu, chrání kořeny a pomáhají je udržovat vlhké. Drynárie si vytváří svůj vlastní ekosystém a je důkazem, jak tvrdý je v přírodě boj o přežití. Roste obzvláště rychle. Budete mít pocit, že roste před očima. Není nutné odstraňovat suché listy, protože i ony zadržují vlhkost.

Terra Base zaujme, ať už je porostlá rostlinami jakýchkoli velikostí. Přesto osázením velkými rostlinami, nechá v místnosti vyniknout jejich zajímavým a rozličným tvarům.

Kromě tohoto druhu se na Terra Base dařilo i dalším rostlinám s podobnými vodu zadržujícími listy. Například Platycerium. Běžně tyto epifyty vídáme zavěšené na stěnách. Údržba takto umístěných rostlin není nejjednodušší. Pokud potřebujete rostlinu zalít, musíte ji nejprve sundat ze zdi, a teprve až se ujistíte, že všechna přebytečná voda okapala, ji můžete opět připevnit. Navíc je náročné zalévání správně načasovat. A v tu chvíli přichází vhod Terra Base. Pěstováním na Terra Base se totiž všem výše zmíněným nepříjemnostem vyhnete.

Terra Base je porézní a díky vysoké absorbční schopnosti a vzlínavosti rozptyluje vodu po celém povrchu a neustále udržuje vlhkost. Stačí nalít vodu dovnitř Terra Base a voda bude postupně prosakovat ke kořenům. A díky tomu, že na této Terra Base neroste žádný mech, není nutné ji uzavírat do akvária. Postačí vám nízká nádrž, do které Terra Base postavíte. V našem případě jsme použili nízké DOOA Neo Glass Air 20 x 20 x 8 cm (d x š x v).

Produkt
DOOA Terra Base M

Rostliny
Drynaria quercifolia

 

 

Epifytické Araceae z jihovýchodní Asie

V blízkosti toků tropických deštných pralesů Indonésie a Malajsie jsou široce rozšířené epifytické druhy z čeledi Araceae. Řadí se mezi ně například Bucephalandry. Jsou skvěle uzpůsobené, díky silnému kořenovému systému upínajícímu se ke skalám hluboko v džungli, na kolísání vodní hladiny. Přestože mohou na první pohled vypadat temně, při bližším pohledu se přesvědčíte o opaku. Některé jsou zbarveny chladnými tóny s výraznou žilnatinou, jiné se lesknou matně modrou září. Jejich unikátní divoký vzhled přitahuje sběratele. Způsob, jakým rozprostírají své listy po zakořenění na vertikálním povrchu Terra Base, je fascinující.

Subtilní Bucephalandra na obrázku výše má krásně zvlněné okraje listů.

Protože tyto rostliny preferují prostředí s vysokou vlhkostí, je nutné je uzavřít do DOOA Neo Glass Air zakrytého krycím sklem. Ideální podmínky zaručí, že se listy rozrostou a zachovají přirozený vzhled. Na druhou stranu se v takovém prostředí daří také plísním. Proto jednou týdně nechte při výměně vody přetékat vodu přes okraje po vnějším povrchu Terra Base. Vymytím všech usazenin a nečistot z mechu je možné tvorbě plísní předejít. Nezapomeňte, ještě před vložením Terra Base zpět do akvária, dodat dostatek živin pomocí DOOA Wabi-Kusa Mist.

Produkt
DOOA Terra Base S

Rostliny
Aridarum cf. velutandrum
Bucephalandra cf. motleyana
Bucephalandra kishii
Bucephalandra sp. Biblis
Bucephalandra sp. Velvet
Fenestratarum culum
Pursegloveia minima
Schismatoglottis roseospatha
Plagiomnium acutum
Taxiphyllum sp. ‘Peacock Moss’
Taxiphyllum sp. ‘Spiky Moss’

 

Pokračování příště…

 

 

Z anglického originálu "HOW TO ENJOY TERRA BASE “Terra Base Examples vol.2”" vydaného 12. 3. 2021 přeložil Aquascape v roce 2022.

Odkaz: Aqua Journal [HOW TO ENJOY TERRA BASE "Terra Base Examples vol.2"]
Překlad: Aquascape

 

Další části série Jak na… TERRA BASE:

 

 

Další články najdete na našem BLOGU.