AQUA JOURNAL: Jak na Terra Base… #08

Přeložili jsme a přinášíme vám ty nejlepší články z webu AQUA JOURNAL.

Jak na… TERRA BASE #08

Příklady Terra Base vol.1

Série Jak na… TERRA BASE vám pomohla porozumět konceptu TERRA BASE, seznámila vás se souvisejícími produkty a v neposlední řadě přinesla tipy, jak ji založit, osázet a udržovat. První díl najdete zde.

Nadešel čas představit vám ukázky různých přístupů k Terra Base. Know-how hledejte v předchozích článcích (odkazy jsou na konci tohoto článku).

 

Objevte s Terra Base Anubiasy

Jakmile se Anubiasy adaptují, skvěle prosperují i ve stinném prostředí. Jedná se o odolný druh pralesních rostlin. Anubias barteri var. "nana" se stal hned od počátku oblíbenou rostlinou mezi hobby akvaristy. Za předpokladu, že je o něj dobře pečováno, dokáže dorůst ve spektakulární akvarijní rostlinu. Neroste rychle, zato její silné listy vydrží opravdu dlouho.

Anubias barteri ‘Coffeefolia’

Anubiasy postrádají vzory, a tak se mohou zdát, oproti ostatním pralesním druhům, příliš prosté a nezajímavé. Jejich výjimečnost tkví v množství barevných variant listů různých tvarů. Paprsky světla dopadající na zvlněný povrch pomohou listy rozzářit vlastním působivým výrazem. Například nové listy Anubiasu barteri ‘Coffeefolia’ jsou červené a postupně mění svou barvu dohněda a nakonec se ustálí jako tmavě zelené.

Produkt
DOOA Terra Base M

Rostliny
① Anubias barteri var. ‘Coffeefolia’
② Anubias barteri var. nana
③ Anubias barteri var. nana ‘Golden’
④ Anubias gracilis
⑤ Vesicularia montagnei

 

Vesicularia Montagnei v jednu chvíli začala hnědnout. Zdá se, že to bylo zapříčiněno špatnou cirkulací vzduchu. Situaci zlepšilo posunutí krycího skla tak, aby do Terra Base proudilo více vzduchu a častá výměna vody.

 

 

Experimentální Terra Base porostlá epifytickými orchidejemi

 

Dendrobium cuthbertsonii jsme umístilina Terra Base na dvě různá místa. Přirozeně se tato epifytická orchidej vyskytuje v horách Papui Nové Guineji. Po tom, co jsme tento snímek pořídili, se sice nové pupeny vytvořily, ale v létě přestala orchidej růst a její kořeny uhnily.

Dendrobium cuthbertsonii

Hniloba kořenů je nesmírně nepříjemným fenoménem pro každého nadšence do pěstování rostlin. Orchideje rostou obzvláště pomalu. Z toho důvodu bývá poškození rostlin při výskytu hniloby kořenů závažné. Navíc trvá dlouho, než orchidej doroste do původní velikosti. Jakmile se vyskytne jakákoliv abnormalita v růstu nových pupenů, v textuře listů, bez váhání zkontrolujte stav kořenů. Škody mohou být okamžitým jednáním minimalizovány. Přestože naše zkušenost s pěstováním náročných rostlin skončila neúspěchem, získali jsme příležitost poznat tyto rostliny do hloubky. Ostatní rostliny, které jsme umístily na Terra Base, rostly stabilně.

Produkt
DOOA Terra Base M

Rostliny
① Dendrobium cuthbertsonii
② Dinema polybulbon
③ Mediocalcar decoratum
④ Microsorum sp. “kurabi”
⑤ Pleurothallis mystax
⑥ Taxiphyllum sp. ‘Peacock Moss’

Extrémní péče ve snaze o vytvoření ideálních podmínek pro náročné rostliny ztrácí smyslVe výsledku rostliny přes veškerou péči stejně uhynou. Kouzlo tkví v nalezení rovnováhy mezi intenzitou osvětlení, teplotou a vlhkostí, využitím přirozené adaptability rostlin na různá prostředí, a zároveň udržitelné míře péče o rostliny.

 

Pokračování příště…

 

 

Z anglického originálu "HOW TO ENJOY TERRA BASE “Terra Base Examples vol.1”" vydaného 5. 3. 2021 přeložil Aquascape v roce 2022.

Odkaz: Aqua Journal [HOW TO ENJOY TERRA BASE "Terra Base Examples vol.1"]
Překlad: Aquascape

 

Další části série Jak na… TERRA BASE:

 

 

Další články najdete na našem BLOGU.