AQUA JOURNAL: Jak na… TERRA BASE #06

Přeložili jsme a přinášíme vám ty nejlepší články z webu AQUA JOURNAL.

Jak na… TERRA BASE #06

Rostliny vhodné pro Terra Base vol. 1

Série Jak na… TERRA BASE vám pomůže porozumět konceptu TERRA BASE, seznámí vás se souvisejícími produkty a v neposlední řadě přinese tipy, jak ji založit, osázet a udržovat. První díl najdete zde.

V následujících řádcích vám představíme mechy a epifytické orchideje vhodné pro pěstování v DOOA Terra Base.

 

3 x WABI-KUSA MAT

Mech zajistí přirozený vzhled vaší Terra Base a měl by vyplňovat všechna prázdná místa kolem rostlin. Nezapomeňte jím částečně obalit i kořeny epifytických orchidejí, zajistíte jim tak dostatečnou vláhu. Nějaký čas trvá, než se mech rozroste a zhoustne, vyplatí se ale mít trpělivost.

Mezi mechy vhodné pro Terra Base patří:

  1. Vesicularia montagnei,
  2. Taxiphyllum sp. ‘Peacock Moss’
  3. Taxiphyllum sp. ‘Spiky Moss’.

Vesicularia montagnei

1. Vesicularia montagnei je převislý mech s vlnící se tendencí. Dobře snáší i sušší podmínky. Jedná se o nejvhodnější druh mechu pro pěstování v Terra Base.

Taxiphyllum sp. ‘Peacock Moss’

2. Taxiphyllum sp. ‘Peacock Moss’ má silnou tendenci růst kolmo směrem od povrchu a znásobit svůj objem ve velice krátkém čase. Nebojte se mech ostříhat, sice v tu chvíli nebude oslňovat krásou, jeho stélky se ale rychle rozvětví a mech nádherně zhoustne.

Taxiphyllum sp. ‘Spiky Moss’

3. Přestože Taxiphyllum sp. ‘Spiky Moss’ roste kolmo od povrchu stejně jako ‘Peacock Moss’, díky svým drobným stélkám však působí mnohem subtilnějším dojmem.

 

POZOR!
Mech, běžně známý jako Willow Moss, rozhodně není vhodným druhem pro Terra Base. Nad vodní hladinou dostatečně nehoustne a neroste rovnoměrně.

 

 

Epifytické orchideje
dodají Terra Base barevný akcent

Orchideje jsou atraktivní především díky svým krásným květům. Období květu se tak stává tou nejzásadnější událostí v jejich životě. Intenzivní barevný akcent květů orchidejí vaší Terra Base okamžitě rozzáří a bude vypadat monumentálně.

Uvnitř nebývají podmínky pro růst rostlin ideální. V porovnání s venkovním prostředím tu chybí především dostatečný přísun světla. Pokud chcete, aby orchideje rozkvetly, doporučujeme dodat světlo uměle, například pomocí osvětlení DOOA Paluda Light nebo DOOA Magnet Light G. Svítivost osvětlení by měla být alespoň 5000 Lux.

 

Období květu vybraných epifytických orchidejí ADA (zdroj: ADA)

 

Bulbophyllum ambrosia

 

Při výběru orchidejí se nezaměřujte pouze na tvar a barvu květů, ale také na tvary listů. ADA v tuto chvíli disponuje různými druhy orchidejí kvetoucími především v zimě a v budoucnosti plánuje rozšířit portfolio o orchideje kvetoucí na jaře a v létě. (Pozn. překl: ADA distribuuje orchideje pouze v Japonsku.)

 

 

TERRA BASE TÝDNE

 

Produkt
Terra Base M

Rostliny
① 
Sphagnum sp.
Vesicularia montagnei

Na představené Terra Base převládá Vesicularia montagnei, který je místy proložený Sphagnum sp. neboli živým rašeliníkem. Fotografie to nedokáže tak dobře vystihnout, přesto si zkuste všimnout členitého povrchu, které velké plochy mechů vymodelovaly. Sphagnum sp. mělo v tomto případě tendenci houstnout především v horní části Terra Base, a rozrůstalo se zejména když byla vlhkost velmi vysoká. Na tomto příkladě jsme vám chtěli představit Sphagnum sp. jako vhodnou alternativu k mechu. 

Na fotografii níže si můžete všimnout sporofytů vyrůstajících z Vesicularia montagnei. Tenké špičky mladých sporofytů postupně nabobtnají a vytvoří tobolky neboli sporangia. Vesicularia montagnei se rozmnožuje rozptýlením výtrusů vytvořených v těchto tobolkách.

Mech dále vytváří rhizoidy čili pakořínky, kterými se přichytává ke kořenům a dalším povrchům. Tato vlastnost přestane být žádoucí jakmile rhizoidy nebudou mít kde se přichytit a začnou přerůstat v nevzhledné hnědočervené výrůstky. Z estetického hlediska je lepší přerostlé pakořínky průběžně zastřihovat.

I ty nejmenší rostliny jsou tvořeny nespočtem ještě menších detailů. Čím blíže je zkoumáte, tím zajímavější se stávají. Říká se, že "Bůh je v detailech". Příroda je nejlepším příkladem takového tvůrce. Drží se genetického plánu a každá jednotlivost je v dokonalé rovnováze s celkem. Nic nepřebývá, ani nechybí. Genetická rozmanitost je bohatství, které musíme chránit. Pevně doufáme, že díky pěstování rostlin také pocítíte zázraky přírody.

Pokračování příště…

 

Z anglického originálu "HOW TO ENJOY TERRA BASE “ADA Living Products for Terra Base vol.1”" přeložil Aquascape v roce 2022.

Odkaz: Aqua Journal [HOW TO ENJOY TERRA BASE "ADA Living Products for Terra Base vol.1"]
Překlad: Aquascape

 

Další části série Jak na… TERRA BASE:

 

Další články najdete na našem BLOGU.