AQUA JOURNAL: Jak na… TERRA BASE #01

Přeložili jsme a přinášíme vám ty nejlepší články z webu AQUA JOURNAL.

Jak na… TERRA BASE #01

Touha po mlžných lesích

Série Jak na… TERRA BASE vám pomůže porozumět konceptu TERRA BASE, seznámí vás se souvisejícími produkty a v neposlední řadě přinese tipy jak ji založit, osázet a udržovat.

V tropických mlžných lesích, které jsou zahaleny v mlze po většinu dne, rostou stromy zcela obalené mechy, kapradinami a orchidejemi. Tyto rostliny vytvářejí charakteristicky hustou atmosféru lesa. Rostliny rostoucí na stromech se nazývají epifyty. Jedná se především o svěží mechy, kapradiny jedinečných tvarů a orchideje s okouzlujícími květy. Pomocí TERRA BASE můžete pěstovat epifyty podobně, jako v jejich přirozeném prostředí, na konstrukci připomínající kmen stromu. Budete mít možnost vytvořit si tak malou, zato neobyčejnou atmosféru mlžných lesů.

Tropický mlžný les je po většinu dne zahalen v mlze. Takové prostředí disponuje rozmanitou faunou i flórou.

Kmeny v průběhu času postupně porůstají mechy a dalšími epifyty.

Vlhkost vzduchu je vysoká a mechy ji na kmeni kumulují.

Učte se od přírody

Epifyty rostoucí v mlžných lesích preferují prostředí s vysokou vlhkostí vzduchu. Proto je při přípravě Terra Base v umělém prostředí akvária, například Neo Glass Air nebo Neo Glass Paluda, nezbytné vytvořit prostředí s dostatečnou vlhkostí. Výběr jednotlivých druhů rostlin není jednoduchý, protože různé epifyty, jako mechy, kapradiny či orchideje, potřebují různé podmínky pro růst. Je tudíž zásadní, pokud chcete tyto rostliny pěstovat pohromadě, zajistit jim vhodnou teplotu, vlhkost osvětlení i přísun vzduchu. Zvláště divoké druhy orchidejí jsou náročné na své životní podmínky, odměnou za jejich splnění však budou jejich netradiční květy. Věříme, že taková zkušenost podpoří zájem a pochopení o životní prostředí.

TERRA BASE byla navržena na základě znalostí o přirozeném růstu rostlin.

Vzhled mohutných divokých orchidejí. Zajímavý je i evoluční proces epifytů.

Nemusíme zdůrazňovat, že rostliny se nemohou pohybovat. Tam, kam spadla semínka, tam začnou růst a hledat světlo a vodu. Scenérie, kterou můžete vidět na obrázku výše, je základní vizí, ke které TERRA BASE směřuje. V přírodě rostou rostliny na pro ně nejvhodnějších místech. Hledejte v ní nápovědu. Bude to veliký úspěch, pokud se vám podaří vaší vizi uskutečnit v TERRA BASE.

Inspirujte se…

TERRA BASE TÝDNE

Ústřední rostliny této TERRA BASE jsou Lepanthes calodictyon a Lepanthes saltatrix přichycené ke středu hlavního modulu. Pokud je těmto okouzlujícím miniaturním jihoamerickým epifytickým orchidejím vytvořeno ideální prostředí, jakmile dosáhnou vrcholu růstu, začnou rozvíjet listy jeden za druhým a ze středu listů začnou vyrůstat květy. Tyto rostliny rostou po celý rok. Rod Lepanthes se obecně považuje za chladnomilnou orchidej, a proto je nutné jí takovou teplotu zajistit. Nicméně z naší zkušenosti vyplynulo, že tyto dva druhy orchidejí snáší celkem dobře i relativně teplé prostředí. Listy se vyznačují osobitým vzorem. Existuje mnoho variant vzorů s různou kresbou.

Ve vrchní části TERRA BASE pomalu roste po okraji Barbosella handroi. Je možné jej umístit do horní části zvláště proto, že dobře odolává suchu. Tento druh kvete dvakrát ročně, v květnu a říjnu.

Na Cischweinfia sheehaniae bylo v našem případě příliš vlhko. Z tohoto důvodu dostatečně nezakořenila a dosud nekvetla. Phymatidium tillandsioides opadaly všechny listy až na koncové pupeny. Naopak Davallia repens pomalu, ale jistě roste. Při pěstování kapradin je zásadní nedopustit, aby jejich kořeny oschly, a to především v období těsně po osázení TERRA BASE. Stále vlhký povrch TERRA BASE je pro kapradiny vyhovující.

Produkt
DOOA Terra Base L

Rostliny
Barbosella handroi 
Cischweinfia sheehaniae 
Davallia repens
Lepanthes calodictyon
Lepanthes saltatrix
Phymatidium tillandsioides 
Taxiphyllum sp. ‘Spiky moss’

Lepanthes calodictyon

Lepanthes saltatrix

Příště vám představíme TERRA BASE jako takovou a související produkty. Odkaz zde.

Z anglického originálu "HOW TO ENJOY TERRA BASE ‘Yearning for cloud forests’" vydaného 15. 1. 2021 přeložil Aquascape v roce 2022.

Odkaz: Aqua Journal [HOW TO ENJOY TERRA BASE ‘Yearning for cloud forests’]
Překlad: Aquascape

 Další části série Jak na… TERRA BASE:

 

Další články najdete na našem BLOGU.