AQUA JOURNAL: Jak na… TERRA BASE #02

Přeložili jsme a přinášíme vám ty nejlepší články z webu AQUA JOURNAL.

Jak na… TERRA BASE #02

Zakládáme Terra Base

Série Jak na… TERRA BASE vám pomůže porozumět konceptu TERRA BASE, seznámí vás se souvisejícími produkty a v neposlední řadě přinese tipy jak ji založit, osázet a udržovat. První díl najdete zde.

Tentokrát vám představíme samotnou Terra Base, jak ji připravit a začít.

Kterou ze 3 velikostí Terra Base si vyberte?

S:  Ø10 × v 16 (cm)
M:  Ø10 × v 23 (cm)
L:  Ø11 × v 28 (cm)

Díky Terra Base je možné pěstovat malé orchideje, kapradiny a mechy, které jinak rostou v mlžných lesích na kmenech stromů. A to v podobě, která se blíží jejich přirozenému prostředí. Naplněním Terra Base vodou, která postupně proniká póry kameniny, je zajištěna rostlinám dostatečná vláha a tvar válce zaručí jiný, zajímavý pohled z každého úhlu.

Na výběr je ze 3 velikostí Terra Base. Nejmenší velikost S se hodí pro pěstování 1 až 2 vašich oblíbených epifytů. S prostřední velikostí M už můžete vytvořit layout s kořenem a vícero druhy malých epifytů. Velikost L je nejvyšší a nabízí velkorysý prostor pro vaši kreativitu.

Porézní kameninou voda postupně prosakuje na povrch a zajišťuje dostatečně vlhké prostředí, vhodné pro epifyty.

Jakmile voda v Terra Base dojde, konvičkou ji dolijte.

Zvolte vhodný rozměr DOOA Neo Glass Air

DOOA Neo Glass Air  20 × 20 × 30(cm)・・・ Vhodné pro Terra Base S
DOOA Neo Glass Air  20 × 20 × 35(cm)・・・ Vhodné pro Terra Base M
DOOA Neo Glass Air  30 × 30 × 45(cm)・・・ Vhodné pro Terra Base L

Epifyty preferují vlhké prostředí, proto je žádoucí Terra Base umístit do akvária, díky kterému budete schopni vysokou vlhkost vzduchu udržet. Výše jsou uvedeny nejvhodnější rozměry akvárií ze série DOOA Neo Glass Air. Ideální prostředív akváriu udržíte pomocí krycího skla DOOA Neo Glass Cover.
Vhodnou alternativou k umístění Terra Base jsou paludária DOOA Neo Glass Paluda nebo DOOA System Paluda.

Terra Line

200 m Terra Line na špulce

 

Pevná vlákna DOOA Terra Line se netrhají a oproti bavlněné niti, se ani ve vlhkém prostředí nerozloží. Díky ní je možné pěstovat i rostliny, které nesnadno nebo velice dlouho zapouštějí kořeny. Terra Line není možné přetrhnout rukou. Tmavě zelený odstín odpovídající barvě mechu se snadno ztratí, a postupně, jak mech nabývá na objemu, se úplně vizuálně vytratí.

Wabi-Kusa Mat

Wabi-Kusa Mat Vesicularia montagnei

Změna prostředí je pro epifyty náročná. Kořeny rostlin budou po navázání na Terra Base vystaveny výrazně většímu suchu. Je proto vhodné kolem jejich kořenů navázat mech. Mechy dokáží vyjádřit plynutí času a plně vzrostlý mech je jeden z přírodních zázraků. K pokrytí celého povrchu pomocí Wabi-Kusa Mat je zapotřebí: S = 2 pláty, M = 3 pláty, L = 5 plátů (viz. níže).
 
 

TERRA BASE TÝDNE

 

Produkt
DOOA Terra Base M

Rostliny
 Anubias barteri var. nana golden 
② Bucephalandra sp.”Sintang” 
③ Dinema polybulbon 
Mediocalcar decoratum  
Vesicularia montagnei 

 
Tato Terra Base byla založena, jako jedna z prvních, ihned po vydání Terra Base na trh.
S Anubias barteri var. nana golden, s limetkově zelenými listy ve střední části napravo, jsme měli zpočátku potíže. Některé kořínky začaly odstávat a osychat a rostlina po pár dnech přestala prospívat. Araceae včetně anubiausů jsou druhy, které jsou po přesazení velice citlivé na vysokou teplotu. Zároveň je třeba dávat si pozor na vlhkost. Listy, které se adaptují, zůstanou. Doporučujeme poškozené listy ostříhat hned u kořene. Kromě toho, že jsou nevzhledné, mohlo by se stát, že kvůli nim začnou zahnívat i zdravé listy. Sledujte, zda se rostlina do týdne uchytila, nebo ne.
 
 
Ve spodní části si všimněte unikátních květů orchideje Mediocalcar decoratum. Přestože jsou schované ve stínu Anubiasu, překrásně kvetou. U této orchideje není schopnost kořenů přichytit se k povrchu ideální, je proto vždy lepší Terra Line neodstraňovat.
 
Bucephalandra sp. ‘Sintang’ byla umístěna na horní okraj, který bývá nejsušším místem Terra base. Každodenní péče o Bucephalandru byla tím pádem vcelku náročná. Bucephalandrám se nejlépe daří ve vlhkém a stinném prostředí. Bylo by tedy lepší, umístit ji spíše do spodní části.
 
Na tomto případě je vidět, že je vhodné znát rostliny, které chcete v Terra Base pěstovat, co nejlépe.V přírodě je každá rostlina jedinečná. Je možné, že se jim nebude dařit, i když se budete řídit teoretickými znalostmi.Naopak jiné rostliny budou růst neočekávaně dobře. To je celé kouzlo tvorby vlastního malého ekosystému.
 

V příští části vás seznámíme s produkty pro údržbu Terra Base.

Z anglického originálu "HOW TO ENJOY TERRA BASE ‘Must-have items for Terra Base creation’" vydaného 22. 1. 2021 přeložil Aquascape v roce 2022.

Odkaz: Aqua Journal [HOW TO ENJOY TERRA BASE ‘Must-have items for Terra Base creation’]
Překlad: Aquascape

 

Další části série Jak na… TERRA BASE:


Více článků najdete na našem BLOGU.