Poznejte mechy

Přeložili jsme a přinášíme vám ty nejlepší články z webu AQUA JOURNAL.

Poznejte mechy

Na první pohled mohou všechny mechy vypadat stejně. Ve skutečnosti existuje ohromné množství mechů s jedinečnými vlastnostmi. Mechy jsou okouzlující stínomilné rostliny. Představíme vám 13 druhů, rozdělené podle toho, jak snadno zakořeňují.

…doporučujeme ADA Moss Cotton
…doporučujeme DOOA Terra Line
…doporučujeme ADA Riccia Line

Taxiphyllum barbieri

Taxiphyllum barbieri je nejtypičtějším příkladem mechu, který se používá v přírodních akváriích. Přestože existuje mnoho druhů barbieri, tento se řadí do rodu Taxiphyllum. Snadno zakořeňuje, a proto je možné jej přichytit pomocí ADA Moss Cotton.

Taxiphyllum sp. ‘Spiky Moss’

Taxiphyllum sp. ‘Spiky Moss’ se řadí do stejného rodu jako Taxiphyllum barbieri. Roste poměrně rychle a je opravdu nenáročný. Velice dobře se rozvětvuje a díky překrývajícím se oddenkům vytváří hustý porost. Své jméno dostal podle špičatého tvaru.

 

Taxiphyllum sp. ‘Peacock Moss’

Taxiphyllum sp. ‘Peacock Moss’ je charakteristický díky svému světle zelenému odstínu. Aquascape neztmavne ani při jeho rozsáhlém použití. Skvěle funguje vedle pestrých stonkových rostlin. Jedná se o velice robustní druh, který vytváří trojúhelníkové lístky jako Vesicularia sp.

Vesicularia montagnei

Pod stejným názvem jedistribuováno mnoho druhů. Charakteristické pro tento druh je především to, že roste do tvaru trojúhelníku. Relativně dobře odolává suchu. Proto jej neváhejte použít k propojení prostoru pod a nad hladinou. V tomto případě jej nejlépe přichytíte páskou DOOA Terra Tape.

Vesicularia ferriei

Vesicularia ferrei vytváří převislé porosty. Nové lístky se tvoří u konců stélek, které postupně houstnou a přepadávají. Skvěle vypadá na kořenech, tak proč jej nepoužít pro vytvoření layoutu hustého lesa?

Taxiphyllum sp. ‘Flame Moss’

Jak naznačuje sám název, stélky mechu Taxiphyllum sp. ‘Flame Moss’ utváří trs připomínající plamen ohně. Na kořenech vypadá opravdu přitažlivě a nabádá k vytvoření jedinečné kompozice. Chvíli trvá, než zakoření, nejlépe uděláte, když jej přichytíte pomocí DOOA Terra Line.

 

 

Fontinalis sp.

Jedinečný mech s červenými stonky a kopinatými lístky. Fontinalis sp. je rozšířený druh. Trvá dlouho, než zakoření, přichyťte jej opravdu pevně pomocí DOOA Terra Line. Jedná se o poměrně nedávno představený druh Fontinalaceae.

Amblystegium riparium

Známý jako Leptodictyum riparium "Stringy moss". Při dostatku CO2 a světla, vychází z jeho stélek množství bublinek. A pokud jde o jeho krásu, je těžké se rozhodnout mezi Amblystegium riparium a Riccia fluitans. Roste rychle a řadí se mezi mezi mechy s dobrou schopností zakořenit. Doporučujeme ADA Moss Cotton

Hydropogonella gymnostoma

Jeho stélky jsou dlouhé a snadno se rozvětvují, jednoduše nabírá na objemu a působí měkkým načechraným dojmem. Je známý také jako Queen Moss. Při bližším pohledu si všimněte okouzlujících lístků vejčitého tvaru.

Fissidens fontanus

Velice subtilní mech s ostrými lístky ve tvaru peří. Je důležité jej přivázat opravdu opatrně a jemně. Vytváří krásné polštáře, ve kterých ale zůstává kal. Ten je nutné pravidelné odsávat.

Heteroscyphus argutus

Můžete jej běžně zahlédnout v Japonsku a je dobře roste společně s Chiloscyphus polyanthos. Je třeba jej přichytit pomocí DOOA Terra Line, protože roste stejněn pomalu jako Plagiochilaceae sp. ‘Cameroon Moss’, který je ve stejné čeledi. Je vhodný i do paludárií.

 

Riccardia chamedrifolia

Riccardia chamedrifolia je považována za akvarijní mech, přitom se jedná o játrovku stejně jako Riccia fluitans. Protože se snadno rozpadá, měl by být pomocí DOOA Terra Line mřížovým vzorem pečlivě navázán. Postupně narůstá, a protože se nerozrůstá do stran, doporučujeme jej do malých akvárií.

Monosolenium tenerum

 
Monosolenium tenerum je známé také jako Moss Fern. Vějířovité lístky se snadno rozrůstají větvením. Vypadá a exoticky a nádherně díky bublinkám, které se díky fotosytézevychází z listů. Protože je spíše průsvitná, doporučujeme použít k navázání ADA Riccia Line.
 
*Existuje mnoho teorií o názvech druhů a původu mechů používaných v akváriích. Druhy mechů, které jsme zde uvedli můžeme zařadit mezi jedny z nich.
 

Z anglického originálu "Moss Picture Book" vydaného 15. 4. 2022 přeložil Aquascape v roce 2022.

Odkaz: WEB Aqua Journal [Moss Picture Book]
Překlad: Aquascape

 


Více článků najdete na našem BLOGU.