ZAČÍNÁME S PŘÍRODNÍM AKVÁRIEM

 

CO JE VLASTNĚ PŘÍRODNÍ AKVÁRIUM?

Přírodní akvárium vytváří fungující ekosystém tak jako to běžně dělá příroda. Za pomoci vodních rostlin vzniká malý uzavřený svět, ve kterém spolu žijí různé organismy jako ryby, krevetky a vodní rostliny společně v harmonickém souladu. Klidné, zdravé prostředí, ve kterém můžete pozorovat rostoucí rostliny, jež během fotosyntézy produkují tisíce bublinek životodárného kyslíku, rybky pomalu proplouvající mezi stonky rostlin a mihotající se paprsky světla zklidní i Vaši mysl v dnešní uspěchané době.

suikei02

 


JAKÝ JE ROZDÍL MEZI PŘÍRODNÍM AKVÁRIEM A JINÝMI TYPY AKVÁRIÍ?

Princip přírodního akvária je založený na myšlence ukryté v heslu "Učit se od přírody". Spojuje v sobě fungování přírodního ekosystému a tvorby nádherných scenérií inspirovaných divokou krajinou. Od jiných stylů stylů akvárií se liší především svojí unikátní estetickou hodnotou plně propojenou s harmonickou koexistencí ryb, rostlin a drobných mikroorganismů. Jedním z cílů přírodních akvárií je i snaha obnovit v lidech mnohdy zpřetrhané vazby a porozumnění k přírodě.

suikei04


JE PŘÍRODNÍ AKVÁRIUM BEZÚDRŽBOVÉ?

To je jeden z nejběžnějších dotazů a musím Vám říci, že přírodní akvárium opravdu bezúdržbové není! Stejně jako je nutné věnovat pravidelnou péči svým domácím mazlíčkům, rostlinám či přístrojům, i přírodní akvárium a v něm žijící organismy potřebují pravidelnou a jemnou péči. Na rozdíl od klasických akvárií je však více času při péči o přírodní akvárium věnováno pozorování života uvnitř a péči o co možná nejlepší estetický dojem. Co nesmíte zanedbávat - každý den je třeba dodat do vody hnojiva pro vodní rostliny, nakrmit rybky a krevety, zkontrolovat jejich stav, to jsou úkoly v rozsahu pár několika minut. Týdně vyměnit třetinu až polovinu objemu vody v akvárium, očistit skla a dekorace od případných řas a nečistot, lehce odkalit detrit a dle potřeby zastřihnout přerostlé rostliny. S trochou cviku Vám toto pravidelná údržba přírodního akvária o délce 90cm zabere hodinu času týdně. V delších časových intrevalech pak přichází na řadu čištění vnějšího filtru, skleněných Lily pipes , CO2 difuzorů, přesazování rostlin či výměně světelných zdrojů. Žádný účený z nebe nespadl a proto je třeba trochu trpělivosti než si veškeré úkony osvojíte a naučíte se včas zasahovat do procesů v přírodním akváriu na základě pozorování života uvnitř.


VELKÉ NEBO MALÉ AKVÁRIUM?

Z kraje hned zmíním, že je třeba zcela vytěsnit moudro, hlasající že větší akvárium znamená méně práce. Tak jako v jiných věcech platí přímá úměra, čím větší akvárium, tím více času a finančích prostředků věnujete jeho údržbě. Proto je dobré si s čistým svědomím přiznat, na co člověk má a co už bude za hranicí jeho možností. Vždy Vám bude více radosti přinášet zcela bezchybně vybavené a designově čisté akvárium byť jen o délce 90cm, než nedotažené akvárium dvojnásobně velké akvárium. Pracujte při plánování dobře i s místem, kam chcete akvárium umístit! Aby přírodní akvárium plně vyniklo, je třeba mu ponechat kolem sebe dostatečný prostor. Co se stability ekosystému týče, zde platí že větší objem vody zvládne vždy lépe výkyvy a krizové situace. V poslední době populární malá akvária o objemu do 30 litrů jsou krásná, ale vhodná spíše pro zkušenější aquascapery. Pro začátek doporučuj akvária o objemu mezi 60 až 200 litry, takto velká akvária Vás provedou bez problému začátečnickými chybami a jejich provoz nebude finančně a časově náročný jako v případě větších akvárií.

 

 

ADA FUll Setup 45P detail

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


KAM AKVÁRIUM UMÍSTIT?

Vhodné místo pro umístění přírodního akvária je stěžejní. A při rozhodování kam akvárium usadíme je nutné dívat se na celou problematiku ze tří různých úhlů pohledu. Tím prvním jsou vhodné klimatické podmínky. Na akvárium by nemělo přes den plně svítit slunce, docházelo by k jeho přehřívání a nežádoucímu růstu řas a sinic. Vyvarujte se tedy míst u oken a prosklených portálů. Stejně tak by měla být stabilní teplota v místnosti, rozmezí mezi 20-26 °C je ideální. Když není zbytí, můžete vybavit akvárium chlazením. Druhý úhel pohledu je čistě praktický, s ohledem na údržbu akvária. V případě, že se rozhodnete pro některý z klasických setů pro přírodní akvárium, máte jistotu že skříňka pod akvárium i samotné akvárium budou ergonomicky vhodně navržené pro pohodlou údržbu. U netypických řešení a velkých akvárií mějte na paměti, že pokud je horní hrana akvária vyšší než 140cm od podlahy, dospělý člověk už musí použít při údržbě schůdky či stoličku. Na první pohled to zní jako banalita, ale pravidelná údržba přírodního akvária se pak může prodloužit i o hodiny. Rozličné typy obložení a krytů akvária pak následně také znepříjemňují práci při údržbě. Blízkost zdroje vody a odpadu není také od věci...A konečně třetí úhel pohledu - čistě estetický! Krása přírodního akvária vynikne jedině v pěkném, čistém interiéru. Pamatujte, že méně je někdy více. Vyvarujte se umístění akvária blízko výrazných interiérových prvků, televize, nábytku. Nechte akvárium dýchat. I menší 60cm akvárium může vypadat při vhodně zvoleném měřítku layoutu a okolním volném prostoru větší než by se na první pohled zdálo...

suikei05

 

Zdroj a copyright obsahu/fotek - Aqua Design Amano - ADA